Kaštela – chuť dalmatínskej kuchyne

Dalmatínska kuchyňa je jednou z podôb mediteránskej kuchyne, je zmesou nielen stravovacích, ale aj životných zvykov obyvateľov Dalmácie hrdých na svoje tradície.

Tradičná dalmatínska strava zahrňuje častú konzumáciu obilnín, ovocia, zeleniny, strukovín a orechových plodov, bohaté používanie olivového oleja, rýb, miernu konzumáciu mliečnych výrobkov a červeného vína. Ľahká príprava jedál či už varením vo vode alebo grilovaním, množstvo rýb, olivového oleja, zeleniny kombinovaných s voľne rastúcimi bylinkami (divá špargľa, artičoky, kapary, rozmarín), ktoré je možné nájsť na morskom pobreží sú dôvodmi, vďaka ktorým je táto kuchyňa označovaná ako výnimočne zdravá.

V Dalmácii sa často konzumujú čerstvé morské ryby: zubatec, komarča alebo orada (slov. pražma kráľovská), makrela, mol (ryba podobná treskám) alebo sardinky, ktoré sa pripravujú najčastejšie na grile alebo varené, na brodet (jedlo podobné paprikášu, ale namiesto červenej papriky sa používajú rajčiny), prípadne vyprážané. Okrem rýb su populárne aj ostatné morské plody ako chobotnice, sépie, kalamáre, raky (krevety alebo homáre), a lastúry (mušle a slávky).

Z typických mäsných špecialít v Dalmácii je najznámejší dalmatínsky pršut – bravčová šunka údená a sušená na silnom vetre, ktorý fúka z pevniny smerom k moru nazývaným bura (bóra). Vysoko je oceňované aj dalmatínske jahňacie pripravované tradičným spôsobom (na ražni) a jedlá pečené pod "pekou" – železným zvonom, pod ktorým je v plytkej nádobe naukladané mäso alebo ryby, zemiaky a zelenina dochutené soľou, dalmatínskymi bylinkami a olivovým olejom. Na "peku" sa nahrnie horúca pahreba, ktorá jedlám dodáva pravý dalmatínsky šmrnc a arómu. Dôležité je aj to, aby vatra pre "peku" bola z kvalitného dreva. Pod "pekou" sa najčastejšie pripravuje teľacie alebo kuracie mäso, kalamáre či chobotnica. Neodmysliteľnou prílohou v dalmatínskych reštauráciách je zelenina, či už varená alebo grilovaná. K rybe sa často podávajú varené listy mangoldu (chorv.blitva) so zemiakmi, špenát a k mäsu či cestovinám rajčinová omáčka (chorv. šalša).

Úrodné kaštelanské pole bolo okrem mora od dávnej minulosti hlavným zdrojom vyžitia domácich obyvateľov. Okrem rybárstva, obyvatelia Kaštela boli usilovní roľníci, ktorí na svojich políčkach a terasách obrábali olivové sady a vinohrady, pestovali mandle, orechy, figy, čerešne a zeleninu. Všetko to boli faktory, ktoré pôsobili a formovali stravovacie návyky a tradičné jedlá v tejto oblasti.

Veľmi obľúbenou potravinou Kaštelanov a nielen nich je stará strukovina - bôb, o čom svedčí už tradičné gastronomické podujatie "Bôbové hody" alebo ako ich Dalmatínci nazývajú "Fešta od boba" , ktoré sa každý rok konajú v máji počas hlavnej sezóny bôbu v Kaštel Kambelovci. Vysoká návštevnosť tejto ľudovej slávnosti dokazuje, že tradičná kuchyňa je aj naďalej "in". Pozývame aj Vás, príďte ochutnať bôb so sépiou – jedlo ktoré je spojením sezónskych plodov zeme a mora, ďalej vynikajúcu kombináciu bôbu s mladým jahňacím mäsom, bôbovú paštétu a mnohé ďalšie špeciality, ktoré pre Vás pripravujú nielen profesionálni kuchári ale aj domáci nadšenci.

V kaštelanských či dalmatínskych reštauráciách Vám odporúčame ochutnať grilované ryby, kalamáre na grile (lignje na žaru), teľacie pečené pod pekou (teletina ispod peke), šalát z chobotnice (salata od hobotnice), lastúry (dagnje na buzaru), čierne rizoto zo sépie (crni rižot), biele rizoto a ďalšie špeciality, ktoré Vám skúsení čašníci poradia. Tradične sa v oblasti Kaštela pri slávnostných príležitostiach pripravovalo hovädzie mäso na šťave, chorv. pašticada s ňokami (cestoviny zo zemiakového cesta), piekli sa domáce zákusky ako kroštule, fritule, krokant, rafioli, torty z mandlí (kaštelanská torta) a z orechov. No a žiadny sviatok nemohol prejsť bez toho, aby sa nevypilo aj niekoľko fliaš kvalitného domáceho červeného alebo bieleho kaštelanského vína. Ako prípitok zväčša služila domáca pálenka – rakija, často dochutená bylinkami (travarica) prípadne domáce likéry z višní alebo orechov.

Navštívte najlepšie reštaurácie v meste Kaštela a ochutnajte vynikajúcu dalmatínsku kuchyňu:
Konoba Intrada Kaštel Novi nachádza sa priamo na pobreží s nádherným výhľadom na kaštelasnký záliv. V príjemnom domáckom prostredí si môžete vychutnať lazane, pizze, ňoky, rizotá, špagety, ryby, lastúry, mäso na grile a jedlá pripravované pod pekou.

Konoba Papalina Kaštel Novi so svojou domáckou atmosférou ponúka výborné pochúťky dalmatínskej kuchyne. Odporúčame objednať si mäso alebo chobotnicu pečené pod "pekou", ktorú pripravuje majiteľ a šéfkuchár v jednej osobe Marko. Pri pohľade na more si uňie typické dalmatínské jedlá a vína!

Reštaurácia - pizzeria LABINEZZA nachádzajúca sa v starej časti na nábreží v Kaštel Stari. Na jedálnom lístku nájdete domáce aj medzinárodné jedlá ako aj vynikajúcu zmrzlinu vlastnej výroby.

Konoba (pivnica) - pizzeria Stari Dvor priamo pri mori v Kaštel Stari s vynikajúcimi jedlami a príjemnou intímnou atmosférou. Odporúčame všetkým, aby ju navštívili a okrem jedla si užili aj nádherný výhľad na more.

Reštaurácia Villa Žarko sa nachádza v Kaštel Lukšić v rámci hotelu Villa Žarko, v krásnom prostredí na morskom pobreží. Ponuka reštaurácia si zakladá na čerstvých surovinách z domáceho podnebia.

Reštaurácia Bimbijana v Kaštel Gomilica sa nachádza v areáli jachtárskeho prístavu Marina Gomilica s nádherným výhľadom na more. Ponúka vynikajúce dalmatínske špeciality pripravované tradičným spôsobom.

Reštaurácia Baletna škola v Kaštel Kambelovac, len niekoľko metrov vzdialená od mora je ideálnym miestom, kde si môžete vychutnať dalmatínsku kuchyňu. Lokalita reštaurácie okrem svojho príjemného prírodného prostredia má ešte jednu zaujímavosť. Práva na tomto mieste bola v minulom storočí založená prvá baletná škola v Dalmácii, podľa ktorej dnes reštaurácia nosí svoje meno. Ak máte radi vynikajúcu dalmatínsku kuchyňu alebo ste sa rozhodli ju práve vyskúšať, túto reštauráciu jednoducho nesmiete obísť.

Prajeme Vám dobrú chuť!

Vyhľadaj ubytovanie

Šifra objektu:
Typ ubytovania:
Príchod:
Odchod:
Počet cestujúcich: >

 

O meste Kaštela

Pod názvom Kaštela sa skrýva sedem menších spojených obcí ležiacich na pobreží Kaštelanského zálivu. Sú to obce: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac..

Čítaj viac »

Pláže

Pláž Divulje sa nachádza neďaleko letiska, v západnej časti Kaštel Štafiliča. Štrková pláž vhodná pre všetkých aj pre najmenších, vstup do mora je pozvolný. Na pláži je sprcha a prezliekacie kabíny a nechýba tu ani bar..

Čítaj viac »

Turistika

Mesto Kaštela vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka dovolenku na mori nielen pre milovníkov dejín a kultúry, ale všetkým, ktorí si chcú vychutnať pohľad na more z výšky, z vrcholca pobrežných vrchov a vyhliadok...

Čítaj viac »

Legenda o víne

Vedeli ste, že Chorvátsko je bohaté na mnohé autochtónne sorty vína? Väčšina tohto bohatstva chorvátskych originálnych sort vína pochádza práve z Dalmácie. Zachovali sa ako zriedkavé trsy stratené vo vinohradoch na pobreží a na ostrovoch...

Čítaj viac »

Gastro sprievodca

Dalmatínska kuchyňa je jednou z podôb mediteránskej kuchyne, je zmesou nielen stravovacích, ale aj životných zvykov obyvateľov Dalmácie hrdých na svoje tradície. Tradičná dalmatínska strava zahrňuje častú konzumáciu obilnín, ovocia, zeleniny...

Čítaj viac »

Kaštelanský Romeo a Júlia

Neverím, že sú na svete ľudia, ktorí sú aspoň trochu vzdelaní a nikdy nepočuli alebo nečítali Shakespareovho Romea a Júliu. Vedeli ste, že sa takmer rovnaký príbeh lásky odohral aj na chorvátskom pobreží, v našej obľúbenej dovolenkovej destinácii Dalmácii...

Čítaj viac »