Atraktívna dovolenka pre milovníkov turistiky

Mesto Kaštela vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka dovolenku na mori nielen pre milovníkov dejín a kultúry, ale všetkým, ktorí si chcú vychutnať pohľad na more z výšky, z vrcholca pobrežných vrchov a vyhliadok.

Kaštelanský záliv je zo severu lemovaný troma horskými masívmi: Kozjak, Opor a Trečanica, ktoré sa pozvoľne spúšťajú smerom ku hladine mora. Najvyšším a najdlhším pohorím je Kozjak, ktorý sa v dĺžke 16km ťahá od priesmyku Klis na východe do priesmyku Malačka na západe. Najvyšším vrchom je Veli vrj (779 m). Rastlinné porasty na južných svahoch s druhmi ako kalina, myrta, tavoľník (chorv.brnistra) jahodovec (chorv. planika) sú typickými pre mediteránsku flóru, na severnej strane sa stretávame s hrabom, čiernym jaseňom a dubom, ktoré sú typické pre submediteránsku flóru. Na Kozjaku rastú aj početné endemické druhy, napríklad orchidey.

Pohorím Kozjak viedli v minulosti cesty karaván. Dnes sa na Kozjaku a na okolitých vrchoch nachádza viac ako 80 km označených turistických chodníkov vhodných pre rekreačnú turistiku. Skalné steny pohoria Kozjak sú známe vďaka alpinistickým lezeckým trasám (napr. neďaleko horskej chaty "Malačka"), ktoré nie sú príliš náročné a môžu ich zvládnuť aj rekreační lezci.

Cez vrcholce kaštelanského pohoria vedú 2 zaujímavé trasy: Turistický chodník Dalmácie a Turistický chodník " Kolískou chorvátskej štátnosti Bijaći – Klis". V dĺžke 30km je zahrnutých 19 kontrolných bodov, prevažne tvorených sakrálnymi stavbami postavenými v časoch chorvátskych národných panovníkov, ktoré sa tiahnu od kostolíka sv. Marty v lokalite Bijači v západnej časti oblasti Kaštela až ku mestu Solin.

Výnimočnou je aj skutočnosť, že sa na relatívne malej rozlohe nachádzajú až 4 horské chaty (chorv. planinarski dom): Putalj v Kaštel Sućurac, Koludar v Kaštel Kambelovac, Split a Malačka v Kaštel Stari, jedno turistické prístrešie (Orlie hniezdo – chorv. Orlovo gnjezdo v Kaštel Kambelovci) a poľovnícka chata, kde sa turisti môžu osviežiť a prenocovať. Na svahoch Kozjaka sú vybudované tzv. protipožiarne cesty umožňujúce dostupnosť každej chaty aj na bicykli.

Po upravených turistických chodníkoch a trasách môžete vystúpiť na nasledovné vrcholce pohoria Kozjak: Kozjaka: Biranj (sv.Ivan), Sv.Juraj a Veli vrj.

Vrch Biranj, 631 m

Vrch "Sveti Ivan Biranj" s kaplnkou Sv.Jána, patróna Kaštel Lukšića je najvyšším vrchom západnej časti pohoria Kozjak. V oblasti sedla Malačka a vrchu "Sv. Ivana Birnja" zriadili členovia turistického klubu Split ekologicko-náučné rekreačné chodníky označené žlto-zelenými značkami. Najzaujímaveším bodom je krasové jazierko "Jezero", neďaleko ktorého je prameň pitnej vody, ktorý nikdy nevysychá

Prístupy:
Malačka – Sv. Ivan Biranj 1.15 h
Kaštel Stari – železničná zast. Kaštel Stari – Malačka – Sv. Ivan Biranj 2.45 h
Turistická chata "Pod Koludrom" – Sv. Ivan Biranj 2 h

Výstup zo sedla Malačka na vrch Sv. Ivan Biranj je atraktívna nenáročná turistická vychádzka. Na sedlo sa dostanete po ceste alebo chodníkom z obce Kaštel Stari. Trasa smerom ku vrchu začína pri turistickej chate Česmina (Split). Značky vás povedú pozdlž hrebeňa pohoria skalnatým terénom s nízkym rastlinstvom na vrcholček Birnjac (562 m), ďalej potrebujete asi 30 minút na vrch Sv. Ivan Biranj. Z vrchu Sv. Ivan Biranj vedú značky ďalej pozdĺž skalnatého hrebeňa do časti Grebina, odkiaľ sa začíny zostup dole kopcom na protipožiarnu cestu do miesta, kde sa s ním spája aj trasa od kaplnky Sv. Lovre. Po protipožarnej ceste sa popri skalných bralách môžete dostať až ku turistickej chate "Pod Koludrom".

Vrch Sv. Juraj (Sv.Jure), 676 m

Sv. Jure je najvyšším vrchom východnej časti pohoria Kozjak. Na samotnom vrchu sa nachádza kaplnka Sv. Juraja, postavená na kamennom múre z predhistorického obdobia a obkolesená stredovekými náhrobnými doskami.

Výstupy:
Horská chata Putalj – Sv. Jure 2.45 h
Obec Ninčevići (Solin)– Sv. Jure (Splitská kozia trasa) 2.30 h
Solin – Sv. Jure (cez "malé schodíky") 2 h
Klis – Markezina greda – Sv. Jure 4 h

Najkratší výstup je zo Solinu. Výstup po kozej splitskej trase z obce Ninčevići nad Solinom je najatraktívnejši, ale treba počítať s vysokou náročnosťou, a preto sa neodporúča neskúseným turistom. Výstup od horskej chaty "Putalj" je značne dlhší, ale zároveň veľmi zaujímavý pre všetkých, ktorí chcú prejsť celý Kozjak.

Najkratší výstup z mesta Solin: Z obce, resp časti mesta Ninčevići (Solin) potrebné je vybrať sa označenou trasou, od posledných domov pokračovať krátko po protipožiarnej ceste. Po 100m cesta náhle odbáča smerom na sever a vedie cez hustý borovicový les. Trasa je značne strmá a pokračuje vo svahu, až kým nevyjdete z lesa. Odtiaľ idete smerom na západ, po kľukatom strmom chodníku cez skalky až ku nepríjemnej sutine pod samým bralom. Tu prídeme ku tzv. "malým schodíkom", vytesaným do skaly, pri výstupe si pomáhame do steny zabitými klinmi. Vyjdeme na vrch hrebeňa a pokračujeme asi 5 minút severozápadne po kamenitom chodníku do vrchu a ku kaplnke Sv. Juraja.

Vrch Veli vrj, 779 m

Vrch Veli vrj je najvýšším vrchom pohoria Kozjak zaobleného kamenného vzhľadu, na vrchu ktorého sa nachádza vojenský objekt. Samotný vrch nie je sprístupnený, v turistickom zmysle ho zamieňa kaplnka Sv. Lukáša (Sv.Luka) na okraji brala Kozjaka asi 20minút od samotného vrhu s nádhernou vyhliadkou na more, ostrovy, mesto Split a polostrov Marjan.

Turistické kluby radi pre skupiny turistov poskytnú horského sprievodcu, ktorý poskytuje odborný výklad a bezpečnú vychádzku, aby ste si nerušene mohli vychutnať najkrajší pohľad na mesto Kaštela, Kaštelanský záliv, stredodalmátske ostrovy a na Kaštelanské záhorie (Kaštelanska zagora).

V prípade otázok ohľadom horskej turistiky v Kaštela, odporúčaných trás a ubytovania neváhajte nás kontaktovať.

Vyhľadaj ubytovanie

Šifra objektu:
Typ ubytovania:
Príchod:
Odchod:
Počet cestujúcich: >

 

O meste Kaštela

Pod názvom Kaštela sa skrýva sedem menších spojených obcí ležiacich na pobreží Kaštelanského zálivu. Sú to obce: Kaštel Štafilić, Kaštel Novi, Kaštel Stari, Kaštel Lukšić, Kaštel Kambelovac, Kaštel Gomilica a Kaštel Sućurac..

Čítaj viac »

Pláže

Pláž Divulje sa nachádza neďaleko letiska, v západnej časti Kaštel Štafiliča. Štrková pláž vhodná pre všetkých aj pre najmenších, vstup do mora je pozvolný. Na pláži je sprcha a prezliekacie kabíny a nechýba tu ani bar..

Čítaj viac »

Turistika

Mesto Kaštela vďaka svojej vynikajúcej polohe ponúka dovolenku na mori nielen pre milovníkov dejín a kultúry, ale všetkým, ktorí si chcú vychutnať pohľad na more z výšky, z vrcholca pobrežných vrchov a vyhliadok...

Čítaj viac »

Legenda o víne

Vedeli ste, že Chorvátsko je bohaté na mnohé autochtónne sorty vína? Väčšina tohto bohatstva chorvátskych originálnych sort vína pochádza práve z Dalmácie. Zachovali sa ako zriedkavé trsy stratené vo vinohradoch na pobreží a na ostrovoch...

Čítaj viac »

Gastro sprievodca

Dalmatínska kuchyňa je jednou z podôb mediteránskej kuchyne, je zmesou nielen stravovacích, ale aj životných zvykov obyvateľov Dalmácie hrdých na svoje tradície. Tradičná dalmatínska strava zahrňuje častú konzumáciu obilnín, ovocia, zeleniny...

Čítaj viac »

Kaštelanský Romeo a Júlia

Neverím, že sú na svete ľudia, ktorí sú aspoň trochu vzdelaní a nikdy nepočuli alebo nečítali Shakespareovho Romea a Júliu. Vedeli ste, že sa takmer rovnaký príbeh lásky odohral aj na chorvátskom pobreží, v našej obľúbenej dovolenkovej destinácii Dalmácii...

Čítaj viac »